Zmiany w prawie w 2017 r. Vademecum przedsiębiorcy.

Vademecum przedsiębiorcy

Wraz z początkiem 2017 roku weszło w życie wiele zmian w prawie i przepisach, istotnych zwłaszcza dla przedsiębiorców. Większość nowych rozwiązań ma ułatwić prowadzenie działalności. Czy tak się stanie?

Nowe przepisy w 2017 roku

Decyzja o znowelizowaniu aż 18 ustaw zapadła późno – dopiero 28 grudnia 2016 r. Większość nowych przepisów obowiązuje tymczasem już od 1 stycznia nowego roku. Na szczęście dla przedsiębiorców najistotniejsze wprowadzane zmiany nie powinny być szczególnie kłopotliwe. Mają one na celu ułatwienie prowadzenia biznesu. 

Przykładem jest zniesienie obowiązku tworzenia regulaminu wynagradzania, regulaminu pracy i Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych przez przedsiębiorstw zatrudniających mniej niż 50 pracowników. W wielu przypadkach zmiana pozwoli zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy mniejszym firmom. 

Wśród zmian korzystnych dla przedsiębiorcy znajduje się także ta związana z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej. Dzięki korekcie, przedsiębiorcy stosujący się do dominującej praktyki interpretacyjnej przepisów nie zostaną ukarani, jeśli wykładnia przepisów zostanie zmieniona. Wcześniej taką ochronę mieli tylko przedsiębiorcy, którzy wystąpili o indywidualną interpretację przepisów. Zmiana okaże się pożyteczna zwłaszcza w przypadku konieczności rozliczania skomplikowanych transakcji. Ewentualne błędy spowodowane trudnościami w interpretacji nowego prawa nie będą oznaczały ponoszenia natychmiastowych konsekwencji.

Przedsiębiorcy z branży budowlanej z pewnością odczują pozytywny skutek zmian w dotyczących ich działalności przepisach. Od stycznia 2017 roku nie trzeba zgłaszać prowadzenia niektórych prac budowlanych – np. budowy parterowych budynków gospodarczych o powierzchni do 35 m.kw.  Skrócono też czas na wniesienie sprzeciwu do zgłoszeń budowy – do 21 dni, co może nieco przyspieszyć pracę.  

Prawo i przepisy dla przedsiębiorców 2017 - nie tylko ułatwienia

Niestety część nowych przepisów, wchodzących w życie w bieżącym roku może spowodować pewne trudności dla prowadzących działalność. Spore problemy z dopasowaniem się do nowych realiów mogą mieć przedsiębiorcy, którzy rozliczają się gotówkowo. Od 1 stycznia, każda transakcja na kwotę przekraczającą 15 tysięcy złotych będzie musiała być dokonana poprzez konto bankowe. Wcześniej limit ten wynosił 15 tysięcy euro. 

Kolejnym utrudnieniem jest Jednolity Plik Kontrolny, który powstał w celu zapewnienia państwu większej kontroli nad dochodami i wydatkami przedsiębiorców. Plik w wersji cyfrowej stanowiący pełną ewidencję zakupów oraz sprzedaży VAT będzie trzeba wysyłać co miesiąc. 

Rosną także koszty zatrudnienia. Nowa płaca minimalna wynosi 2 tysiące złotych brutto. Jeśli przedsiębiorca zatrudnia pracowników na umowach cywilnoprawnych, stawka godzinowa nie może być dla nich niższa niż 13 zł brutto. 

Jak nie pogubić się w nowych przepisach?

Przedsiębiorcy powinni zadbać nie tylko o to, by nie narazić się na problemy spowodowane przez zmiany w przepisach. Istotne dla nich powinno być także wykorzystanie szans, które dają nowe regulacje. Tych jest całkiem sporo.

Zmiany w przepisach otwierają nowe możliwości dla przedsiębiorców na usprawnienie działalności ich firm. Przykładem jest zmniejszenie o połowę – do 30 dni – terminu, w którym można wpisać firmę do rejestru dłużników. Może to uratować firmę przed zawarciem umowy z kontrahentem mającym problemy z płatnościami. 

Dobrym rozwiązaniem jest także uregulowanie kwestii działalności firm jednoosobowych, w tym ich sukcesji po śmierci właściciela. 

Z całą pewnością nowe przepisy, zwłaszcza na początku ich obowiązywania, będą powodować pewne trudności. Podejmując działania lepiej dobrze znać otoczenie prawne i ewentualne konsekwencje wszelakich błędów. Rozwiać wątpliwości przedsiębiorcy może konsultacja z prawnikiem specjalizującym się w prawie handlowym. Nie trzeba się bać, pamiętajmy, że nowe przepisy powstały „w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców”.

Pozostałe artykuły na blogu